Kako rade solarni paneli jedno je od najčešćih pitanja koje nam postavljaju naši klijenti. Naša želja je pomoći im što je više moguće i pružiti informacije o našoj opremi.
Svaki solarni panel sastoji se od velikog broja fotonaponskih ćelija. Broj ćelija ovisi o potrebnoj snazi i dimenzijama svakog panela. Svaka ćelija sastoji se od dva dijela poluvodiča najčešće silicija. Kako bi fotonaponske ćelija pravilno radile nužno je stvoriti električno polje. Kao što se magnetsko polje stvara kao posljedica suprotnih polova, električno polje stvara se kada se suprotni naboji razdvoje.
Funkcija silicija
Kako bi stvorili električno polje proizvođači solarnih panela tretiraju svaku polovicu silicija drugim materijalima kako bi svaka polovica imala pozitivan ili negativan električni naboj.
Točnije, gornji sloj silicija tretiran je fosforom kako bi se stvorio negativan naboj tog sloja, dok se donji sloj tretira borom i time stvara pozitivan naboj donjeg sloja. To rezultira stvaranjem električnog polja koje nastaje na spoju ta dva sloja.
Tada kada foton sunčevog svjetla udari u ploče silicija, oslobađaju se elektroni koji tada kroz metalne vodiče na rubovima silicijskih ploča putuju do električnih kablova i tada postaju iskoristivi kao električna energija.
Vrste solarnih panela
Ovim člankom demonstrirano je kako rade solarni paneli (fotonaponski paneli), ali postoje razni oblici solarnih uređaja poput solarnih kolektora, solarnih bojlera i CSP (concentrated solar power) koji rade na drugačiji način. Iako iskorištavaju energiju sunca, ostali sustavi proizvode toplu vodu ili topao zrak.
Leave a reply