Solarni paneli za kuću svakim danom sve su popularniji. Želite postaviti solarne panele na vašu kuću, ali istraživanjem po internetu nailazite na toliko toga: paneli, nosači, baterije, inverteri, kabeli, konektori, kontroleri, sabirne kutije, i još mnogo toga. Svrha ovog članka je pobliže objasniti vam što je sve potrebno za optimalan rad jednog solarnih panela na vašoj obiteljskoj kući.
Važno je napomenuti da je cilj solarnih panela smanjiti vaše troškove režija, zbog čega se u pravilu svakoj obiteljskoj kući dimenzionira poseban solarni sustav sukladno potrebama i navikama obitelji koja stanuje u toj kući. Kao što su i cipele najudobnije kada pravilno odgovaraju, tako je i solarni sustav najučinkovitiji kada je pravilno dimenzioniran.
Ovaj članak prije svega definirati će što je sve potrebno za jedan fotonaponski sustav za proizvodnju električne energije. Ukoliko želite solarni kolektorski sustav za proizvodnju tople vode ili solarni sustav za grijanje kuće, članke možete pronaći ovdje.
Solarni paneli
Solarni paneli za kuću (fotonaponski paneli). Dakle sukladno prema potrebama kuće za električnom energijom, raspoloživim prostorom za postavljanje solarnih panela, i raspoloživi budžet određuju koliko i kakvih panela će biti postavljeno. Više infomacija o razlici između monokristalnih i polikristalnih panela možete pronaći ovdje.
Montažne šine
Solarne panele je potrebno pričvrstiti za vaš krov, za što se koriste montažne šine. Sam tip priključnih kuka koje će se koristiti diktira vrsta vašeg krova: crijep, šindra, lim, itd.; te nagib samog krova.
Kabeli
Debljinu kabela koji će biti korišteni diktira prije svega udaljenost od panela do invertera. Najčešće se koristi kabel debljine 4mm2 ili 6mm2 ukoliko se inverter nalazi nešto dalje od panela.
Inverter
Uz fotonaponske panele, inverter (ili pretvarač) je najvažniji dio fotonaponskog sustava. Budući da fotonaponski paneli proizvode istosmjernu struju napona 12V, inverter istu struju pretvara u monofaznu ili trofaznu izmjeničnu struju koja je potrebna za vašu kuću. Razni modeli invertera pružaju različite mogućnosti, pa tako postoje inverteri s ugrađenom baterijom i mogućnošću spremanja viška energije, kontrolom cijelog fotonaponskog sustava, i osjetnikom koji sprječava odlazak viška električne energije u mrežu.
Baterije
Baterije nisu obavezan dio fotonaponskog sustava ukoliko je vaša kuća priključena na električnu mrežu. Baterije spremaju višak proizvedene električne energije za potrošnju kada nema proizvodnje iz fotonaponskog sustava. Ukoliko vaša kuća nije spojena na električnu (tzv. offgrid sustav) mrežu tada upotreba baterija je obavezna. Baterije se u pravilu koriste na offgrid objektima poput vikendica, kamp kućica, brodica i sl.
Sabirna kutija (Combiner box)
Sabirna kutija koristi se u složenijim sustavima gdje se koristi nekoliko invertera. Tada se izlazni kabeli iz svakog invertera spajaju u jedan pomoću sabirne kutije. Ona se u pravilu koristi na sustavima veće snage od 20 kW.
Kontroler sustava
Kontroler sustava upravlja radom cijelog fotonaponskog sustava. On nije nužan ukoliko vaš inverter ima tu mogućnost. Kontroler se najčešće koristi kada se u kući koja je spojena na mrežu koriste i baterije. Pomoću njega moguće je isprogramirati da se prvo troši električna energije proizvedena iz vaših fotonaponskih panela, zatim kada se isprazne baterije, da se iste baterije dopune strujom iz električne mreže, ali samo tijekom jeftine tarife.
Power limiter
Power limiter je uređaj koji sprječava povrat viške električne energije iz fotonaponskog sustava u gradsku električnu mrežu. Jednostavnije rečeno, ovaj uređaj funkcionira poput slavine za vodu pomoću koje odvrtanjem ventila za toplu i hladnu vodu si namještate temperaturu vode. Tako i power limiter kombinira struju iz fotonaponskih ćelija i iz gradske mreže da u potpunosti iskoristi struju proizvedenu iz vlastitih izvora, a zatim povlači struju iz mreže.
Korištenje power limiter-a ovisi o vašem ugovoru s nacinalnim distributerom električne energije. Ukoliko imate ugovor o otkupu viška električne energije, tada power limiter nije potreban, a ukoliko nemajte, tada je uspotreba istog obavezna.
Zaključak
Ovim tekstom ukratko su opisani sve elementi jednog malog fotonaponskog sustava za obiteljsku kuću. Kao što ste već do sada vidjeli, za pravilan rad jednog takvog sustava potrebno je i pravilno dimenzionirati isti.
Leave a reply