Posljednjih mjeseci u medijima slušamo puno o dizalicama topline, te kako fond za energetsku učinkovitost i zaštitu okoliša sufinancira postavljanje dizalica topline. Ali što su točno dizalice topline, i po čemu se razlikuju od plinskih kotlova, peći na pelete, i klima uređaja?
Ovim člankom pojasniti ćemo što su dizalice topline, kako rade, i koje su prednosti postavljanja dizalice topline u odnosu na druge načine grijanja prostora.
Dizalice topline poznate su još pod nazivom i „Toplinske pumpe“ doslovno prevedeno od engleskog naziva Heat pumps i njemačkog naziva Wärmepumpe.
Kako rade dizalice topline
Dizalice topline prenose toplinsku energiju s jednog mjesta na drugo, točnije ljeti prenose topao zrak iz stambenog prostora van, dok zimi sakupllja sav topao zrak izvana i prenosi ga u stambeni prostor. Dakle, dizalice topline zapravo su suvremenija verzija tehnologije koju koriste klima uređaji i hladnjaci.
Točnije dizalica topline je učinkovitiji sustav nego ostali načini grijanja poput plinskih kotlova,, kotlova na pelete i sl. zbog toga što dizalica topline ne stvara toplinsku energiju sagorjevanjem goriva, već učinkovito preusmjerava topao zrak u željenom smjeru.
Usporedimo li dizalice topline s električnim grijalicama, dizalica topline koristeći jednako količinu električne energije kao i električna grijalica može proizvesti četiri puta više toplinske energije.
Vrste dizalica topline
Postoji nekoliko različitih tipova dizalica topline od kojih su najpoznatije:
Geotermalna dizalica topline
Koristi podzemnu sondu tj. dužinu cijevi koja se zakopa pod zemljom koja prenosi toplinu iz zemlje u vaš dom. Ovaj tip dizalice topline je najučinkovitiji, ali je i daleko najskuplji. Geotermalne dizalice topline najčešći su tip u zemljama sjeverne Europe.
Zrak-voda
Tip je dizalice topline s vanjskom jedinicom istovjetnom onoj od klima uređaja, te kao takva prenosi toplinu iz okolnog zraka kako bi se zagrijala voda za potrebe grijanja. Ovakav tip dizalica topline performansama je dostatan za grijanje obiteljske kuće na području kontinentalne Hrvatske.
Voda-voda
Sustav sličan geotermalnim dizalicama topline, ali umjesto zakapanja sonde u zemlju, potrebno je izgraditi poseban podzemni bazen ispunjen antifrizom na bazi glikola iz kojega dizalica topline crpi toplinu za zagrijavanje vode u vašem sustavu grijanja.
Solarno-termalna
Dizalica topline slična geotermalnim dizalicama topline, ali umjeto zakapanja sonde pod zemlju, solarno-termalna sonda postavlja se na krov kuće. Takav sustav optimalan je na područjima priobalne Hrvatske, zbog blagih zima, i iznimno male količine snijega tijekom zime. Važnu je ovakav tip dizalice topline ne pomiješati sa solarno potpomognutim dizalicama topline koje električnu energiju crpe iz fotonaponskih panela, budući da solarno-termalna sonda ne treba direktnu sunčevu svjetlost (iako nije na odmak).
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Prednosti dizalica topline
Nude ude velik broj prednosti nad ostalim načinima grijanja i hlađenja prostora. Prije svega dizalica topline je jedinstven uređaj koji zamjenjuje sustav centralnog grijanja, klima uređaj, i bojler za pripremu potrošne tople vode. Da, dizalica topline može grijati i/ili hladiti vaš prostor, i grijati potrošnu toplu vodu. Te se dizalica topline može spojiti na vaš postojeći sustav grijanja (i na vaše postojeće radijatore).
Što se potrošnje energenata tiče, dizalica topline trenutno je najekonomičniji sustav grijanja prostora. Ukoliko se dizalica topline upari s fotonaponskim sustavom na krovu vaše kuće, tada ste iz kućnih rashoda uspješno izbacili i račune za plin i račune za struju.
Budući da dizalica topline ne sagorjeva goriva, dizalica topline je ekološki najčišći način grijanja vaše kuće.
Nedostaci dizalica topline
Najveći nedostatak dizalica topline je visoki inicijalni trošak postavljanja takvog sustava. Najpovoljniji kotao na pelete u Hrvatskoj košta 15.000,00 kn, dok najpovoljnija dizalica topline u Hrvatskoj košta 25.000,00 kn. Ukoliko se u obzir uzme da dizalica topline zamjenjuje sustav grijanja, klima uređaja i bojlera; u novim kućama kada se po prvi puta postavlja sustav grijanja dizalica topline je najpovoljnije opcija.
Česte zablude o dizalicama topline
Kroz razgovor s klijentima o dizalicama topline često smo nailazili na zabludu da dizalice topline rade samo do vanjske temperature -10°C. Ta informacija je nekada bila točna, te su prijašnje generacije dizalica topline doista radile samo do -10°C. Poput svake tehnologije, tako se i dizalice topline razvijaju, te uređaji koji se danas koriste učinkovito rade do temperature od -25°C. Usporedbe radi, plinski sustavi grijanja u pravilu se dimenzioniraju do -18°C.
Članak kako odabrati dizalicu topline možete pročitati ovdje.
Uštedite na grijanju već danas!
Dodatna pogodnost dizalica topline su subvencije Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Udio subvencija iznosi do 80% svih troškova. Dok je SPRSUN već tradicionalno najprodavaniji brand dizalica topline kroz javne pozive FZOEU-a. Kako ostvariti prava na subvenciju za dizalicu topline možete pročitati ovdje.
Kontaktirajte nas! Naši projektanti dimenzionirati će dizalicu topline po mjeri za vas!
Leave a reply