Obnovljivi izvori energije postali su važan faktor na tržištu energenata, te se očekuje da će 2019. biti prekretna godina kada će električna energija dobivena iz obnovljivih izvora energije postati jeftinija nego električna energija proizvedena tradicionalnim putem. Dokaz tome su broji primjeri iz 2018. Godine gdje su mnoge tvrtke izgradile solarne i vjetroelektrane bez financijske pomoći od strane države ili Europske Unije, te su iste i takve financijski isplative. Dodajmo tome i činjenicu da Europska Unija još uvijek aktivno potiče i sufinancira izgradnju postrojenja za iskorištavanje obnovljivih izvora energije, postavljanje takvih postrojenja u Hrvatskoj više je nego isplativo.
Ovim člankom nabrojati ćemo najčešće izazove vezane uz energetiku s kojima se susreću industrijski pogoni u hrvatskoj, te demonstrirati kako su baš obnovljivi izvori energije optimalno rješenje vaših izazova.
Visoka cijena električne energije
Troškovi za energiju kod industrijskih postrojenja sastoje se od dijela koji se odnosi na potrošenu energiju u dvije tarife, mogućeg dijela za jalovu energiju te dijela koji se odnosi na angažiranu vršnu snagu.
Cijena utrošene energije obuhvaća i naknade za obnovljive izvore energije koji su sadržani u svakom računu. Prosječna ostvarena cijena električne energije najčešće se kreće u rasponu od 1 kn/kWh do 1,2 kn/kWh. Međutim, kod nekih potrošača, obično zbog većeg udjela vršne snage, ostvarena cijena električne energije može biti i osjetno viša.
Optimalnim korištenjem fotonaponskih sustava kojim se pokriva dio vlastite potrošnje i posebice dio vršne snage, moguće je radikalno smanjiti troškove za električnu energiju. Povrat ulaganja u fotonaponski sustav u kontinentalnoj Hrvatskoj kraći je od 5 godina, a u južnoj Hrvatskoj kraći je od 3,5 godina.
Dakle, postavljanjem pravilno dimenzioniranog fotonaponskog sustava moguće je iz vlastitih izvora zadovoljiti glavninu potrebe za električnom energijom. Iz našeg iskustva cijena 1 kWh električne energije iz fotonaponskih sustava može se spustiti čak i do 0,13kn/kWh!
Udio vršne snage
Mnogi distributeri električne energije u Hrvatskoj industrijskim postrojenjima električnu energiju za cijeli mjesec naplaćuju prema maksimumu angažirane vršne snage. Tj. iznos računa za cijeli mjesec odrediti će angažirana vršna snaga, koja je najveća u trenutku paljenja strojeva, te opada tijekom normalnog rada strojeva.
Problem vršne snage moguće je dovesti u kontrolirane okvire korištenjem fotonaponskih sustava. Prije svega fotonaponski sustavi vlastitom proizvodnjom mogu umanjiti angažiranu vršnu snagu do visine vlastite ukupne snage, dok se samo razlika „povlači“ iz električne mreže. Zatim i sama razlika koja će biti povučena iz električne mreže može se kontrolirati. Postoji nekoliko načina kojima se može smanjiti angažirana vršna snaga uz korištenje fotonaponskih sustava.
Prekoračenje zakupljene energije
Prekoračenje zakupljene energije je problem u čijem rješavanju fotonaponski sustavi doista sjaje. Budući da proizvodnjom električne energije iz vlastitih izvora značajno smanjujete potrebu za povlačenjem električne energije iz električne mreže, dodatni „penali“ zbog prekoračenja ili čak isključivanje električne energije zbog prekoračenja zakupljene energije više se neće moći dogoditi.
Rast cijena energenata
Opće je poznato da cijena energenata već desetljećima ima trend rasta. Iako su postojale razne državne intervencije kako bi se cijene energenata smanjile ili zadržale na određenoj razini, učinak takvih mjera uvijek je kratkoročan.
Stoga je iznimno važno zaštiti se od cjenovnih fluktuacija energenata i njihovog utjecaja na profitabilnost tvrtke.
Postavljanjem fotonaponskog sustava hedžirate cijenu električne energije na vrlo nisku fiksnu cijenu sljedećih 25 godina budući da proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora energije nema troškove proizvodnje.
Grijanje objekata; Zagrijavanje vode
Uređaji koji pretvaraju električnu energiju u toplinsku energiju najveći su potrošači električne energije. Zbog čega se u praksi za proizvodnju toplinske energije najčešće koriste fosilna goriva i biomasa.
Hrvatska nažalost nema dostatne vlastite izvore fosilnih goriva zbog čega je Hrvatska industrija ovisna o uvoznim energentima na čije fluktuacije cijene mnoge hrvatske tvrtke posebno su osjetljive.
Kotlovi na biomasu često su i financijski i ekološki bolja opcija nego plinski kotlovi, ali iskustvo je pokazalo da u Hrvatskoj kontinuiran rad kotlova na biomasu nije bez svojih izazova. Najčešći problemi s kojima se tvrtke s kotlovima na biomasu susreću su: nepravilno izgrađeni spremnici za drvenu sječku, kašnjenje dobavljača, loša kvaliteta isporučenog materijala i sl.
Iako su svojevremeno oba tipa energenata bili optimalan izbor, na tržištu postoje novije tehnologije koje su postale dugoročno ekonomičnija rješenja. Prije svega radi se o dizalicama topline i solarnim kolektorima.
Ovisno o tome imate li potrebu za zagrijavanjem velikog zatvorenog prostora poput open space ureda, dvorane ili imate potrebu za velikom količinom tople vode različita rješenja će biti korištena.
Dizalice topline optimalan su izbor kada je potrebno grijati i/ili hladiti određen prostor, budući da su iste 4 puta učinkovitije nego ostali sustavi grijanja prostora. Važno je napomenuti da dizalice topline zamjenjuju nekoliko uređaja: sustav grijanja, klima uređaj, i bojler. Dakle, Dizalica topline osim što vrlo ekonomično zagrijava vaš prostor, ista također može prostor i hladiti, ali i zagrijavati potrošnu toplu vodu.
Dizalice topline optimalno su rješenje za velike zatvorene prostore sa relativno malom potrebom za toplom vodom.
Solarni kolektori dijele se na dvije vrste: Flat plate solarne kolektore i Vakumske cijevi. U praksi vakumske cijevi ekonomična su vrsta prilikom ugradnje i učinkovitije rade nego flat plate solarni kolektori. Flat plate kolektori estetski su ljepši zbog čega se u pravilu koriste na stambenim objektima gdje estetski izgled ima značajno veću ulogu.
Solarni kolektori optimalno su rješenje za industrijska postrojenja koja imaju veliku potrebu za toplom vodom.
Profit po jedinici proizvoda
Korištenjem obnovljivih izvora energije u proizvodnji osim što smanjujete osjetljivost vaše tvrtke na cjenovne fluktuacije cijene energenata, još i smanjujete cijenu koštanja/trošak proizvodnje vaših proizvoda čime si povećavate profit po jedinici proizvoda.
Stoga kontaktirajte nas već danas i poslati ćemo vam prijedlog kako da korištenjem obnovljivih izvora energije i eliminacijom jalove energije povećate profitabilnost vaše tvrtke.
Leave a reply