Solarno grijanje svakim danom građanima Hrvatske postaje sve zanimljivije. Povećanjem svijesti građana o prednostima i velikim uštedama prelaskom na solarne sustave, jedno od najpopularnijih rješenja iskorištenja solarne energije u Hrvatskoj upravo je solarno grijanje. Razlog tomu je što takav sustav osim što štedi prostor, jeftiniji je za instalirati pošto koristi samo jedan spremnik vode koji zamjenjuje kotao, bojler i solarni spremnik vode.
Cijeli sustav funkcionira na principu da topla voda pliva iznad hladnije vode. Spremnik ima dvije zavojnice (izmjenjivača topline) postavljanih jedan iznad drugog. Centralno grijanje spaja se na gornju zavojnicu dok se solarni sustav spaja na donju zavojnicu.

Shematski prikaz solarnog grijanja
Solarno grijanje, kako radi?
Solarni sustav u kolektorima zagrijava solarnu tekućinu, te zagrijana tekućina prolazi kroz donju zavojnicu. Zavojnica tada prenosi toplinu na vodu u spremniku. Zagrijana voda oko zavojnice se širi i postaje manje gusta od okolne hladne vode, te se podiže. Hladna voda s vrha spremnika pada, te se zagrijava od zavojnice. Takvo toplinsko strujanje (konvekcija) omogućava solarnom sustavu da zagrijava vodu u vrhu spremnika uključujući i gornju zavojnicu.

Strujanje tople vode u sustavusolarnog grijanja
Koliko velik spremnik odabrati?
Ukoliko je voda u gornjem dijelu spremnika već zagrijana od zavojnice spojene na centralno grijanje, tada zagrijava se samo voda ispod gornje zavojnice. Volumen vode kojega zagrijava samo zavojnica spojena na solarni sustav naziva se “Namjenski solarni volumen”. Taj volumen dimenzionira se na 25 litara po m2 solarnih kolektora ili 80% ukupne potrebe tople vode domaćinstva (što god je manje). Potreba domaćinstva za toplom vodom dimenzionira se s 45 litara po ukućanu. Stoga potreba četveročlanog kućanstva za toplom vodom je 180 litara dnevno. Dakle, namjenski solarni volumen četveročlanog kućanstva je 144 litre. Namjenski solarni volumen služi tome da solarni kolektori imaju dovoljno vode za zagrijavanje i dok kućani troše toplu vodu tijekom dana.
Koje solarne kolektore odabrati?
Solarni kolektori korišteni u sustavu solarnog grijanja ovise prije svega o klimatskim uvjetima vaše regije i raspoloživom budžetu za cijeli projekt. Za sustave solarnog grijanja koriste se dvije vrste kolektora: pločasti i cijevasti (vakumski). Najekonomičniji kolektori su vakumski kolektori, koji su ujedno i najučinkovitiji, ali nisu otporni na smrzavanje. Pločasti kolektori također su ekonomičnija opcija, te su otporni na smrzavanje, ali su najmanje učinkoviti. Dok Heat Pipe kolektori su neosjetljivi na vanjsku temperaturu, te vrlo učinkoviti u radu, ali su najskuplja opcija.
Sinergija s centralnim grijanjem
Cijeli sustav programira se na način da se kotao centralnog grijanja pali tek navečer nakon što su solarni kolektori cijeli dan zagrijavali vodu koja cirkulira kroz radijatore. Tada kotao treba samo dogrijavati razliku ukoliko solarni kolektori nisu dovoljno zagrijali vodu u radijatorima. Na takav način stvaraju se velike uštede na potrošnji energenata za grijanje (plin, drvo, pelet).
Subvencije FZOEU-a
Velik poticaj za instalaciju ovakvog sustava je u tome što su kolektorski sustavi u kombinaciji sa centralnim grijanjem subvencionirani od strane FZOEU-a. Udio poticaja iznosi do 80% svih troškova. Ovisno o lokaciji objekta gdje se ista postavlja. Naši inženjeri vodeći su stručnjaci za izradu projektne dokumentacije za prijavu na javni poziv FZOEU-a. Te se bližimo brojci od 1000 kuća koje su ostvarile subvencije od FZOEU-a.
Smanjite račune već danas
Naši projektanti besplatno će dimenzionirati optimalan sustav solarnog grijanja za Vašu kuću. Nazovite nas i neka sunce grije Vaš dom!
Leave a reply