Rastom cijena fosilnih goriva porasli su i troškovi grijanja, zbog čega je peć na pelete sve popularniji način grijanja u Hrvatskoj. Prednosti grijanja na pelete su mnogobrojni od nižih troškova instalacije, dugoročno nižih troškova grijanja sve do očuvanja okoliša smanjenjem potrošnje fosilnih goriva.
Prije svega važno je definirati razliku između peći i kotlova na pelete. Peći su uređaji koji izgaranjem peleta zagrijavaju prostoriju u kojoj se nalaze npr. sobne peći. Dok su kotlovi na pelete uređaji koji izgaranjem zagrijavaju vodu koja cirkulira kroz sustav centralnog grijanja.
Prednosti korištenja sustava grijanja na pelete
1. Niži troškovi grijanja
Iako cijena ogrijevnog peleta često varira, on je i dalje jedan od najjeftinijih načina grijanja, pogotovo ukoliko je uparen sa solarnim sustavom grijanja. Time se dodatno smanjuje potrošnja peleta do 30% po sezoni grijanja. Više o kombinaciji kotla sa solarnim sustavom možete pročitati ovdje.
2. Niži troškovi instalacije
Iako je kotao na pelet nešto skuplji nego sam plinski kotao, popratni troškovi plinskih instalacija i priključenja na plinsku mrežu veći su od instalacije centralnog grijanja na pelet.
3. Spajanje na postojeći sustav radijatora
Ukoliko na Vašem objektu već postoji sustav radijatora, kotao na pelet može se spojiti na postojeće radijatore. Jednako tako se može spojiti na sustav podnog grijanja.
4. Zagrijavanje sanitarne tople vode
Uz to što zagrijava toplu vodu za centralno grijanje, zagrijava i vodu u spremniku potrošne tople vode za potrebe tuširanja, pranja rublja, posuđa i sl. Samim time eliminirate potrebu za električnim bojlerom koji je najveći potrošač struje u kućanstvu.
5. Automatizacija
Kotlovi na pelet rade potpuno automatizirano. To znači da nema potrebe za kontinuiranim ubacivanjem drva u kotao, već sustav radi sam. Koliko dugo sustav može sam raditi ovisi o veličini Vašeg spremnika. Što je veći spremnik, duže će raditi bez Vaše asistencije. Veličine spremnika variraju od integriranog spremnika od 40l do posebno izgrađenih Pelletraum ili podzemnih spremnika pomoću kojih je moguće grijati se i nekoliko sezona bez dodavanja peleta.
6. Poticaji FZOEU-a za sustave grijanja na obnovljive izvore energije
Montaža kotla je jeftina, a i njegov rad. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sufinancira sve troškove nabave, montaže i projektiranja potrebnog za ostvarivanje prava sufinanciranja. Udjeli sufinanciranja variraju od 80% do 40% svih troškova plaćenih ovisno o regiji vašeg stanovanja.
Hoora d.o.o. nudi Vam besplatno savjetovanje i svu potrebnu projektnu podršku za sustave grijanja na pelete. Kontaktirajte nas i saznajte kako ostvariti pravo za sufinanciranje grijanja ne pelet.
Kako rade kotlovi na pelet
Grijanje na drvo i drvne prerađevine nisu novost kod sustava grijanja, ali posljednjih godina napretkom tehnologije učinkovitost grijanja značajno je porasla. Učinkovitiji modeli kotlova na pelet imaju stupanj učinkovitosti od 85% do 90%. Naši Blaze Harmony kotlovi na pelet koriste patentirani rotacijski plamenik koji omogućava spaljivanje manje količine goriva i precizniju kontrolu temperature vode u radijatorima. Jednako tako samočišćenje rotacijskog plamenika omogućava Vam bezbrižno korištenje uređaja tijekom cijele sezone grijanja.
Izgaranjem stvaraju toplinsku energiju pomoću koje zagrijavaju vodu u sustavu centralnog grijanja, kao i sanitarnu toplu vodu.
Koji kotao odabrati?
Prilikom odabira kotla na pelet važno je uzetu u obzir nekoliko stvari. Prije svega pravilno dimenzionirati potrebnu snagu kotla za Vaš objekt. Jednako tako sam kotao mora zadovoljavati minimalne tehničke karakteristike propisane od strane FZOEU-a. Dok instalacija kotla, prvenstveno dimnjak, mora biti odrađen prema pravilima MGIPU-a. Dakle, prilikom odabira kotla, kao i kod kupnje rabljenog automobila, treba provjeriti prolazi li tehnički pregled.
Kontaktirajte nas i naši inženjeri će izračunati optimalnu snagu kotla za Vašu kuću!
Leave a reply