Fotonaponski sustav je komplet opreme pomoću koje se prikuplja sunčeva energija i automatski se pretvara u električnu energiju koja se koristi u gradskoj elektromreži.
Fotonaponski sustavi se sastoje od fotonaponskih modula koji upijaju sunčevu energiju te ju putem pretvarača direktno pretvaraju u struju, za napajanje rasvjete, hladnjaka, elektroničke opreme i ostalih kućanskih aparata.
U praksi postoje dvije vrste fotonaponskih sustava: otočni i mrežni, odnosno off-grid i on-grid.
Mrežni sustavi ili On Grid
Osim što koriste solarni sustav, dodatno su spojeni na elektroenergetsku mrežu i služe kao rezervni izvor energije. Ukoliko je proizvedena električna energija manja od one koju trenutno objekt troši, razlika će se preuzeti iz mreže. Tada se trošak potrošnje plaća samo za razliku koja se preuzme iz mreže. Ukoliko solarni sustav proizvodi više od trenutačne potrebe za strujom, višak će biti usmjeren u gradsku elektroenergetsku mrežu odnosno HEP.
Osnovne komponente mrežnog fotonaponskog sustava su:
- Fotonaponski moduli
- Inverter
- Razvodni ormarić sa zaštitnom opremom
- Brojilo za energiju koja je preuzeta i predana u HEP-ovu mrežu
- Izmjenjivač DC/AC i kablovi

Mrežni fotonaponski sustav u Puli sa 64 monokristalnih modula, snage 320W, postavljen na ravnome krovu
Otočni sustavi ili Off Grid
Pogodni su za proizvodnju energije na izoliranim lokacijama gdje nema spajanja na elektroenergetsku mrežu ili je priključna točka udaljena. Čak i kada je cijena otočnog sustava viša, dugoročno se isplati jer se koristi besplatna električna energija. Kombinacije sustava se prilagođavaju potrošačima od onih koji imaju osnovne i male potrebe za energijom kao primjerice u vikendicama, preko svakodnevnog korištenja malih potrošača do opskrbe velikih potrošača kao primjerice klima uređaja, perilice rublja, grijanja itd.
Upotrebom akumulatorskih baterija, omogućuje se korištenje energije i kada nema dovoljno sunčeve svjetlosti.
Osnovne komponente otočnog fotonaponskog sustava su:
- Fotonaponski moduli
- Inverter
- Regulator punjenja
- Baterija

Postavljanje manjeg otočnog sustava, 16 monokristalnih modula od 320W, u Slavoniji na privatnom objektu

Nadgradni ormarić sa zaštitnom opremom i Deye inverter za otočni sustav na objektu iznad.

Display Deye invertera
Potencijal energije sunčeva zračenja koji padne na neku zgradu nekoliko je puta veći od energetskih potreba takve zgrade. Time se postiže energetska učinkovitost i osigurava se dugotrajna opskrba energijom neovisno o konvencionalnim izvorima energije (ugljen, nafta, plin, nuklearna goriva) čije cijene konstantno rastu na globalnoj razini. Znatno se smanjuje negativan utjecaj na okoliš iz energetskog sektora i stvara se takozvana „čista energija“. Osim toga, osigurava se ravnoteža između suvremenog načina života s prirodnim i održivim razvojem.
Još jedan primjer postavljanja i završenog izgleda nezavisnog otočnog sustava na objektu Hrvatskih šuma.
Leave a reply