Solarni kolektori za toplu vodu su na prvi pogled skuplja varijanta od klasičnih sustava grijanja. Međutim, samo korištenje opreme je do 80% jeftinije nego klasično grijanje. Nakon instalacije solarne opreme, nema troškova grijanja jer je sunčeva energija besplatna i neograničena. Na kraju, isplativost solarnih kolektora je dugoročno puno veća jer se uloženi novac u određenom razdoblju vraća. Svaki dom postaje sam svoj proizvođač toplinske energije i energetski neovisan.
Točna cijena ovisi o tipu i broju kolektora, volumenu spremnika vode itd. Koliko kolektora je potrebno sve ovisi o trenutačnoj potrošnji, površini objekta i postojećoj infrastrukturi.
Vrste solarnih kolektora
Postoje dvije vrste a to su: pločasti i vakumski, još poznati kao “Heat pipe”.
Nakon toga slijedi najčešće pitanje: Koji su bolji?
Pri odabiru solarnog sustava za grijanje vode, presudni čimbenik je klima. Osim toga, koliko kolektora je potrebno sve ovisi o trenutačnoj potrošnji, površini objekta i postojećoj infrastrukturi na temelju čega se može odrediti i točna cijena.
U izrazito toploj klimi ili tijekom najsunčanijeg doba godine može se računati s gotovo 100 posto tople vode . Pa čak i tijekom oblačnih razdoblja, može se ostvariti čak 50 posto, što naravno opet ovisi o klimatskom području.
Osnovna razlika ove dvije vrste kolektora je u samoj učinkovitosti. Pločasti su pogodniji za toplija područja a vakumski za hladnije klime jer su puno osjetljiviji na sunčevu toplinu i pregrijavanje.
Novost u grijanju tople vode je i nova generacija solarnih bojlera s integriranim spremnikom vode. U podnebljima u kojima nikad nema smrzavanja ili u sustavima koji rade samo ljeti, poput ljetnih vikendica i kampova, stalno imati vodu u solarnom kolektoru ne predstavlja problem. Najbolji tip solarnog bojlera za isključivo ljetnu primjenu je sustav integriranog kolektora. Tankless ili kompaktni sustavi su jednostavno spremnici za vodu izloženi suncu. Ovaj sustav nema pumpe ili kontrole, već se izravno utakne u vodovodni sustav kuće. To je najjednostavniji i najpovoljniji način grijanja tople vode. Tankeless sustavi su također jedina vrsta koja izravno zagrijava potrošnu vodu.
Dakle, zaključak je da sve ovisi o više faktora! Oboje vrste kolektora rade. Ako su pravilno dizajnirani, u većini slučajeva se ne vidi velika razliku između jednog ili drugog. Konzultiranjem s inženjerima mogu se izbjeći prevelike investicije a premali povrat novca, ujedno izbjeći i probleme s premalom količinom tople vode i lošom regulacijom.
Kako izgleda jedan anodijski kolektor na krovu?
Oprema: Anodijski solarni kolektor, 300 litara
Lokacija: Obiteljska kuća u Slavoniji
Lokacija: Zagreb
Oprema: Vakumski solarni kolektori od 30 cijevi
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost subvencionira nabavu i ugradnju solarnih kolektora s čak 60% troškova pokrivenih od strane FZOEU!
Kontaktirajte nas
Naši inženjeri isprojektirati će za vas najučinkovitiji sustav grijanja.
Leave a reply