Da su solarni kolektori ili fotonaponski moduli za svaku kuću?
U principu DA, iako ima nekoliko zamki zbog kojih je dobro potražiti stručni savjet o najboljem sustavu solarni panela.
Bit će trenutaka kada uporaba sunčeve energije jednostavno ne odgovara svačijim potrebama, a u određenim scenarijima to možda neće biti moguće. Primjerice – ako vaš susjed ima veliku višekatnicu koja baca sjenu na vašu kuću tijekom većine ljetnih dana ili se vaša lokacija nalazi u izgrađenom dijelu prepunom objekata i zelenila koje zaklanjaju sunčeve zrake, tada klasično solarno rješenje neće imati veliku prednost. Postoje i druga moguća rješenja kao postavljanje na tlo u dvorištu ili na garažu.
Kolika mi je elektrana potrebna?
Odabir se ne pravi napamet već na osnovi mjesečne, odnosno godišnje potrošne električne energije u kućanstvu. Potrošnja energije nije ista tijekom ljeta i zime. U kontinentalnoj Hrvatskoj je prosječnoj obitelji dovoljna elektrana od 4-6 kW a u Dalmaciji od 3-5 kW.
Na koji tip krova je moguće postavljanje modula?
Moguće je na kosi ili ravni, crijep ili lim sve dok nisu oštećeni, gube formu i mogu podnijeti teret panela. Iako sami paneli ne mogu oštetiti krov.
Kako se paneli pozicioniraju na krov?
Sva područja iznad Ekvatora, što uključuje i Hrvatsku, teže pozicioniranju na južniju stranu krova pod optimalnim kutom. Na ravnim krovovima se postavljaju betonski rubnjaci koji podižu panele pod određenim stupnjem i omogućuju dovoljno osvjetljavanje. Optimalan kut za kontinentalnu Hrvatsku je 30° a za Jadran 28° . Izračun optimalnog kuta pod kojem pada sunce ovisi o nadmorskoj visini i širini, okolnim brdima, klimatskim uvjetima itd. To znači da izračuni variraju od zemlje odo zemlje.
Kako održavati panele?
Paneli su generalno zahvalan proizvod jer ne zahtijevaju stalno održavanje. Jednom godišnje je sasvim dovoljno ukoliko nema oborina koje bi očistile panele. Povremena kiša i vjetar speru i odnesu moguću prljavštinu kao što su lišće i prašina te redovito čišćenje nije neophodno.
Ukoliko se pojavi potreba za brzim čišćenjem a tijekom godine nema oborina, uvijek se može pošpricati vodom pomoću vrtnog crijeva. Kao zadnja opcija, tu su uvijek ovlaštene instalaterske firme koje mogu odraditi profesionalno čišćenje i prekontrolirati stanje cjelokupnog sustava što uključuje kablove, izmjenjivače energije i mjerenje proizvodnje energije.
Što kada je loše vrijeme i nema sunca?
I tu tom periodu proizvode energiju samo im je učinkovitost manja.
Mogu li se elektrana ili solarni kolektori koristiti tijekom zime?
Naravno, i tada se proizvode toplinska i električna energija jedino joj je produktivnost manja.
Koji im je vijek trajanja?
Prosječan vijek trajanja svih panela je barem 25 godina. Garancija na panele je uglavnom duga i rijetko dolazi do kvarova samih panela. Ukoliko dođe do kvarova, najčešće to bude problem s ožičenjem ali rijetko sa samim solarima.
U kojem periodu se može očekivati povrat investicija?
Uz poticaje FZOEU i subvencije od 60-80%, povrat investicije se može očekivati već nakon 3- 4 godine, ovisno o veličini i potrošnji. U vlastitoj realizaciji treba skoro duplo više vremena. Najbrži povrat investicija je kod velikih potrošača gdje je pad troškova drastičan.

Fotonaponska elektrana od polikristalnih panela na urbanoj vili za 3 stana
Prednosti kuće na solarnu energiju definitivno premašuju nedostatke. Bilo da se odlučite za mrežni ili otočni sustav, napajanje s akumulatorom ili nadopunjavanjem iz gradske elektromreže, ključ je u uspostavljanju ravnoteže.
Koristeći prednost sunčeve snage i pretvarajući je, ili zadržavajući njegova svojstva topline i svjetlosti, moguće je svakodnevni život učiniti ugodnim isto koliko i s tradicionalnim energetskim metodama.
Leave a reply